Jhotwara, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08ATKPS4141F1ZK
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Suitable For | Home |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
| Religious | Jain |
| 2 feet | Weight of statue -31 kg |
| Color | Multicolor |
| Marble Type | Makrana Marble |
We are biggest manufacturer of marble God idols human statue animal statue and marble figures we are shipping worldwide we are from pink city jaipur rajasthan india
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 4 feet |
| Type | Swami Vivekanand statue |
| Color | Golden |
| Installation Place | Outdoor |
| Usage/Application | Temple |
| 4 feet | 200 kg |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Marble |
| Color | Brown |
| Size/Dimension | 18 inch |
| Packaging Type | Export packing |
| 18 inch | Weight -30 kg |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1.5 feet |
| Color | Black |
| Suitable For | Home |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Round |
| Marble Type | Cultured Marble |
Approx. Rs 41,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 18 inch (1.5 ft) |
| Marble Type | Makrana White |
| Color | White |
| Pose | Sitting |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ganesh Statue |
| Finish | Polished |
| Size | 2 feet |
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2.5 feet |
| Material Type | Rajnagar Marble |
| God Name | Marble Durga Statue |
| Marble Quality | Standard Grade |
| Suitable For | Temple |
| Usage | Home Temple |
| Color | White |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Availability | In Stock |
| Appearance | Glossy |
Approx. Rs 26,000 / FeetGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Ganesh Statue |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | Black |
| Suitable For | Temple |
Approx. Rs 25,000 / IDOLGet Latest Price
Product Details:| Size (Height) | 2 ft (24 in) |
| Material | Makrana Marble |
| Pose | Sitting |
| Style / Finish | Polished White |
| Usage | For Temple |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Color | Black |
| God Name | Kali Mata Statue |
| Suitable For | Home |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | White Marble |
This Marble Kali Statue is masterfully carved from premium quality white marble, depicting Goddess Kali in her fierce and powerful form, symbolizing strength, protection, and the destruction of evil. The idol features intricate detailing on her facial expressions, attire, weapons, and ornaments, capturing the divine energy and grace of the Goddess. Smoothly polished and hand-painted with vibrant natural colors and golden accents, the statue exudes a commanding yet devotional presence. Ideal for temples, home altars, and spiritual spaces, it is perfect for worship, festive rituals, or as a sacred decorative piece that radiates divine energy and blessings.
Ask ChatGPTApprox. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Suitable For | Home |
| Marble Type | Makrana Marble |
| 1 feet | Weight -10 kg |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Durga Statue |
| Size | 4 feet |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 24,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 50 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God Name | Saraswati Statue |
| Size/Dimension | 12 inch - 72 inch |
| Color | Multicolor |
| Marble Type | White Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Posture | Sitting |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers
Saraswati mata
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Krishna Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 3 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Sai Baba Statue |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Approx. Rs 20,500 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 pair |
| Size | 2.5 feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 50 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 51,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 3 feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Shiva Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
Approx. Rs 38,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Marble |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Color | Black |
| Suitable For | Home |
| Height (Inch) | 3 feet |
| Usage/Application | Worship |
| Jalhari Included | Shivling With Jalhari |
| Shivling Accessories | Nandi, Trishul, Snake, Kalash Stand |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 25,000 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 pair |
| Size | 4 FEET |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 90 KG |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Approx. Rs 23,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2.5 feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 60 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Marble Type | Makrana Marble |
| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Sai Baba Statue |
Approx. Rs 85,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Pose | Standing |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Laxmi Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Statue Finish | Painted (Multicolor) |
| Size | 1 feet |
| Material | Marble |
| Usage/Application | Temple, Home Temple |
| Marble Color | White |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
Approx. Rs 51,000 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 pair |
| Size | 3 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 90 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Approx. Rs 55,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Sai Baba Statue |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Buddha Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 40 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Explore More Products
© Mukesh Moorti Bhandar. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited