Jhotwara, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08ATKPS4141F1ZK
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 1 ft (12 in) |
| Material | Black Marble |
| Style | Parvat Uthaye |
| Color | Black |
| Posture | Standing |
| Suitable For | Home |
| Size | 1 feet |
| Marble Type | Black Marble |
| 1 fwet | Weight -5 kg |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 12 inch , 15 inch ,18 inch |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Rectangular |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| 12 inch ,15 inch ,18 inch | Weight of statue -5 kg ,8 kg ,12 kg |
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Figure Type | Abstract Human |
| Statue Height | 2 Feet |
| Idol Posture | Sitting |
| Type | Human |
| Usage Area | Public Place |
| Installation Place | Outdoor |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
Additional Information:
Approx. Rs 51,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 3 ft (36 in) |
| Material | Makrana Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
| Posture | Standing |
| Color | Multicolor |
| Finish | Polished |
Approx. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2.5 feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Posture | Standing |
| Usage/Application | Worship |
| Mace (Gada) Included | Yes |
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| God/Deity | Guru Ji |
| Size (Height) | 2.5 ft (30 in) |
| Material | Makrana Marble |
| Suitable For | Temple |
| Pose | Sitting |
| Posture | Sitting |
| Color | Orange |
| Usage/Application | Worship |
| Mudra | Blessing Mudra |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 3 ft (36 in) |
| Material | White Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| God Name | Hanuman Statue |
| Posture | Sitting |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
Additional Information:
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Height | 2 ft (24 in) |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
| Posture | Standing |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Material | White Marble |
| Marble Type | Vietnam Marble |
Additional Information:
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Figure Type | Leader |
| Statue Height | 3 Feet |
| Idol Posture | Sitting |
| Brand | Mukesh Moorti Bhandar |
| Type | Human statue |
| Usage Area | Garden |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
Approx. Rs 25,000 / IDOLGet Latest Price
Product Details:| God/Deity | Hanuman |
| Size (Height) | 1 ft (12 in) |
| Material | Makrana Marble |
| Pose | Sitting |
| Style / Finish | Polished White |
| Usage | For Temple |
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 1.25 ft (15 in) |
| Material | Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Usage/Application | Worship |
| Color | Multicolor |
| Posture | Standing |
| Size | 1 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Painted |
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 1 ft (12 in) |
| Material | Marble |
| Style | Parvat Uthaye |
| Usage/Application | Worship |
| Color | Multicolor |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
Approx. Rs 5,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 3 ft (36 in) |
| Material | Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Usage/Application | Worship |
| Color | Multicolor |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Pattern | Painted |
Approx. Rs 9,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 3 ft (36 in) |
| Material | Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Usage/Application | Worship |
| Color | Multicolor |
| Posture | Standing |
| Finish | Polished |
| Pattern | Painted |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 2 ft (24 in) |
| Material | White Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Suitable For | Home |
| Posture | Standing |
| Color | White |
| Finish | Polished |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Statue Height | 2 feet |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Color | Multicolor |
| God Name | Hanuman Statue |
| Posture | Standing |
| Usage | Home Temple |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Worship |
Additional Information:
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| God/Deity | Guru Ji |
| Size (Height) | 3 ft (36 in) |
| Material | Makrana Marble |
| Suitable For | Temple |
| Pose | Sitting |
| Color | Red |
| Usage/Application | Worship |
| Style / Finish | Polished White |
| Mudra | Blessing Mudra |
Explore More Products
© Mukesh Moorti Bhandar. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited