Jhotwara, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08ATKPS4141F1ZK
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2 feet |
| Color | Black |
| God Name | Marble Durga Statue |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Black Marble |
Additional Information:
Approx. Rs 41,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| God Name | Marble Parvati Statue |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 30 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Posture | Standing |
| Usage/Application | Worship |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| Weight (Kg) | 25 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 3 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Posture | Sitting |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 120 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 5 feet |
| Color | Black |
| Installation Place | Outdoor |
| Material | White Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 26,000 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Radha krishna Statue |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Size | 18 inch |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| Country of Origin | Made in India |
| Gods Name | Khatu Shyam |
| Material | Marble |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Suitable For | Temple |
| God Name | Durga Statue |
| Size | 2 feet |
| Marble Type | Black Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Posture | Sitting |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Size | 18 inch - 72 inch |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Statue Length | 30 in |
| Marble Type | White Makrana |
| Finish | Polished |
| Usage | Garden, Public Temple, Home Temple, Decor |
| With Base | Yes |
| Color Style | Colorful Painting |
| Weight | 20–50 kg |
Marble nandi ji statue in 30 inch height pure white makrana marble
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Size | 3 Feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Snake Included | Yes |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Mudra | Blessing |
| Other Features | With Nandi |
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Garden |
| God Name | Buddha Statue |
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Shiva Statue |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 3.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Shiva Statue |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Statue Height | 9 in |
| Marble Type | Black Marble |
| Color | Black |
| Suitable For | Temple |
| Finish | Polished |
| Posture | Coiled |
| Size | 1 Feet |
| Usage | Public Temple |
| With Base | Yes |
| Color Style | Plain White |
| God Name | Naag Devta |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Shiva Statue |
| Marble Type | White Marble |
| Mudra | Meditation |
| Usage/Application | Interior Decor |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Marble |
| Style | Handmade |
| Usage/Application | Temple |
| Color | White |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 6,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1 Feet |
| Pattern | Painted |
| Usage/Application | Worship |
| Religious | Hindu |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Marble |
Explore More Products
© Mukesh Moorti Bhandar. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited