Jhotwara, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08ATKPS4141F1ZK
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1.5 Feet, 1.5 feet |
| Brand | Marble |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| 1.5 feet | Weight -51 kg |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Statue Theme | Garden Figure |
| Statue Height | 4 to 5 ft |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Color | White |
| Usage Area | Indoor, Outdoor |
| Installation Place | any all side |
| Finish | Polished |
| Size | 4 Feet |
| Usage/Application | Temple |
| Marble Color | White |
| Work Detail | Hand Carved |
| Weight Range | 300 to 600 kg |
| 24 invh | 30 kg |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 5 feet |
| Installation Place | Indoor |
| Color | Black colour |
| Size/Dimension | 5 feet |
| Usage/Application | Worship |
| 5 feet | Weight 200 kg |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 1.5 feet |
| Type | Human |
| Color | White |
| Usage/Application | Temple |
| height -18 inch | Weight -20 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1 feet |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Usage/Application | Exterior Decor |
| Material | Marble |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Marble |
| Size | Bkack marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Black Marble |
| Finish | Polished |
| Posture | Standing |
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 5 feet |
| Material | Marble |
| Color | White |
| God Name | Durga Statue |
| Suitable For | Home |
Additional Information:
Approx. Rs 71,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 5 feet |
| Brand | 5 feet |
| Installation Place | Indoor |
| Material | Black Marble |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Worship |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2.5 Feet |
| Type | Shiva |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Usage/Application | Temple |
Additional Information:
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Marble |
| Size | 5 feet |
| Brand | mukesh murti bhaNDAR |
| Color | Black |
| Usage/Application | Worship |
| Installation Place | Indoor |
| Type | HUMan statue |
Approx. Rs 23,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Height | 0-2 Feet |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Interior Decor |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 5 feet |
| Brand | Mukesh murti BHANDAR |
| Installation Place | Outdoor |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Installation Place | Outdoor |
| Material | White Marble |
| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 4 feet |
| Color | White |
| Installation Place | Outdoor |
| Material | White Marble |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 43,500 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 pair |
| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Radha krishna Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 50 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 23,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Idol Posture | Standing |
| Material | Marble |
| Idol Height | 5 to 6 ft |
| Height | 2-5 Feet |
| Usage Area | Public Place |
| Size | 6 Feet |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| Painting Style | Full Color |
| Size/Dimension | 2 feet |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Color | Blue |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 3 feet |
| Color | Black |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Krishna Statue |
| Marble Type | Black Marble |
| Mudra | Playing Flute |
| Usage/Application | Worship |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 30 inch |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Durga Statue |
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Figure Type | Custom Portrait |
| Size | 2.5 feet, 2.5 Feet |
| Statue Height | 2 to 3 ft |
| Idol Posture | Half Bust |
| Brand | Vietnam marble |
| Usage Area | Garden |
| Installation Place | Outdoor |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Painted |
| Color | White |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 6 feet |
| Color | Golden |
| Installation Place | Outdoor |
| Usage/Application | Worship |
Additional Information:
Approx. Rs 91,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 4 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 4 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
Additional Information:
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Figure Type | Marble lady statue |
| Statue Height | 2 to 3 ft |
| Idol Posture | Half Bust |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Painted |
| Painting Style | Full Color |
| Color | Golden |
| With Pedestal | Yes |
| Work Detail | Hand Carved |
| Weight Range | 100 to 300 kg |
| Usage/Application | Exterior Decor |
| Usage Area | Home |
Marble human statue in 2.5 feet height with pure white marble we are providing world wide shipping
Approx. Rs 15,000 / IDOLGet Latest Price
Product Details:| Statue Height | 12 in |
| Marble Type | Vietnam White |
| Finish | Polished |
| Usage | Home Temple |
| Posture | Seated |
| Color Style | Plain White |
| With Base | Yes |
| Weight | Up to 20 kg |
Approx. Rs 2,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Height | 7 feet and 8 feet |
| Material | White Marble |
| Style | Ashirwad Mudra |
| Posture | Standing |
| Color | White |
| Usage | Temple |
| Finish | Polished |
| Marble Grade | First Grade |
Approx. Rs 75,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 3 Feet |
| Material | White Marble |
| Installation Place | Indoor |
| Color | White |
| Size/Dimension | 5 feet |
| Usage/Application | Interior Decor |
| 5 feet height of idol | Weight of idol maximum -100 kg |
Approx. Rs 23,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Color | White |
| Usage/Application | Worship |
| Size | 2 feet |
| Installation Place | Indoor and outside |
| Height -24 inch | Weight -35 kg |
Approx. Rs 61,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 4 feet |
| Material | Marble |
| Suitable For | Church |
| Color | Black |
| Usage/Application | Temple |
Approx. Rs 31,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Size | 2 feet |
| Brand | 2 feet |
| Color | White |
| Installation Place | Outdoor |
| Usage/Application | Worship |
| Carving Technique | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Hanuman Statue |
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Statue Height | 2feet |
| Marble Type | White Makrana |
| Color | White |
| Finish | Polished |
| God Name | Hanuman Statue |
| Posture | Standing |
| Usage | Home Temple |
Approx. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2 feet |
| Suitable For | Temple |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Usage/Application | Worship |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Explore More Products
© Mukesh Moorti Bhandar. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited