Jhotwara, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08ATKPS4141F1ZK
Approx. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Type | Buddha |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Usage/Application | Worship |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 5 feet |
| Material | Marble |
| Type | Human |
| Suitable For | Church |
| Color | White |
| Usage/Application | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Additional Information:
Approx. Rs 98,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Marble |
| Height | 5-9 Feet |
| Color | White |
| Product Type | Marble |
| Weight | 150 kg |
| Is It Handmade | Handmade |
| Delivery Time | 1 month |
| Is It Polished | Polished |
| Brand | Makrana marble |
Approx. Rs 65,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 5 feet |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Posture | Sitting |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Brand | Mukesh murti bhandar |
| Type | Human statue |
| Color | White |
| Installation Place | Outdoor |
| Material | White Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Country of Origin | Made in India |
| 24 inch | 80 kg per piece weight |
Approx. Rs 85,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 5 feet |
| Material | Marble |
| Suitable For | Home |
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Hanuman Statue |
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| Installation Place | Outdoor |
| Usage/Application | Temple |
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 24 |
| Type | Buddha |
| Color | White |
| Installation Place | Indoor |
| Usage/Application | Worship |
| 24 inch | Weight - 45 |
Approx. Rs 24,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | White Marble |
| Finish | Polished |
| Posture | Sitting |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Brand | 5 feet |
| Color | Black |
| Usage/Application | Worship |
| Size | 5 fewt |
| Installation Place | Outdoor |
Approx. Rs 18,000 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size/Dimension | 24 inch |
| Color | full colour |
| Installation Place | Indoor & Outdoor |
| Material | White Marble |
| Usage/Application | Temple |
| 24 inch | 20 kg |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers.
Marble ram Thakur maharaj
Approx. Rs 28,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Size | 2 feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Round |
| Handcrafted | Yes |
Approx. Rs 25,000 / pairGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 pair |
| Size | 2 feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Ram Darbar Statue |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 60 kg |
| Finish | Polished |
| Appearance | Glossy |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Bust Subject | Human statue |
| Bust Height | 1.5 to 2 ft |
| Usage Area | Office |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Finish | Polished |
| With Pedestal | Yes |
| Marble Color | Pure White |
| Work Detail | Hand Carved |
| Mount Type | Table Top |
| Weight Range | 25 to 50 kg |
Approx. Rs 25,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2 feet |
| Marble Type | Black Marble |
| Finish | Polished |
| Color | Black |
| Suitable For | Temple |
| God Name | Laxmi Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Weight (Kg) | 40 kg |
| Appearance | Glossy |
Additional Information:
Approx. Rs 3,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Idol Posture | Standing |
| Material | Marble |
| Height | 5-9 Feet |
| Color | White |
| Size | 5 feet |
| Design | Good design wirh good statue |
| Weight | 1.5 ton |
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Material | Marble |
| Color | Black |
| Pattern | Plain |
| Size | 18 inch |
| Usage/Application | Worship |
| Religious | Hindu |
| 18 inch weight 25 kg | 18 inch 25 kg weight |
We are one of the leading manufacturer in marble God statue ,marble human statue ,marble bust and all type of marble sclupture . We provide quality of product with good price ranges and we believe to serve better to our customers . You can reach us via call ,main ,sms
Explore More Products
© Mukesh Moorti Bhandar. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited